Koža je prvou bariérou a kontaktom s okolitým svetom. Pokiaľ netrpíte nejakým závažným kožným alebo alergickým ochorením, dermatológa pravdepodobne nenavštívite ani raz v živote. Podobne to je aj so starostlivosťou o kožu v mladom veku. S pribúdajúcimi rokmi sa na nej začínajú odzrkadľovať všetky defekty a poškodenia získané počas nášho života. Pohľady do zrkadla už nie sú to, čo pred rokmi. V spoločnosti posadnutej mladosťou, ženy, ale aj muži vyhľadávajú prípravky a procedúry, ktoré zvrátia alebo aspoň zastavia to, čomu sa nikto z nás nevyhne. Ako zdravá a silná osobnosť sa s tým určite pomerne rýchlo vyrovnáte, prečo však nevyužiť možnosti, ktoré sa ponúkajú?
Keď som sa prvýkrát stretla s výrazom Dracula therapy, alebo Drakulova terapia, vybavili sa mi v mysli hororové predstavy, kúpanie sa v krvi či púšťanie žilou. Pomenovanie S3 terapia, čo je pôvodný medicínsky názov tejto procedúry, by asi neevokovalo vôbec nič a na svoju škodu by nevzbudilo patričný záujem o túto zaujímavú metódu. Krv, pre väčšinu ľudí odpudivá, je tak ako vraví známe tvrdenie, najvzácnejšou a nepochybne „magickou“ tekutinou. Skúste sa na moment zamyslieť, čo všetko umožňuje: prívod živín a kyslíka, metabolizmus buniek, odvádzanie odpadov a splodín látkovej premeny, udržuje telesnú teplotu, chráni nás pred infekciami a samozrejme aj prostredníctvom nej sa dokážeme zázračne zotaviť z našich zranení. Tento výživný koktail nám do tela pumpuje každou sekundou množstvo živín a krvných buniek.
Časy základnej hygieny, keď mydlo a voda boli všetkým, čo bolo dostupné pre naše staré a prastaré mamy, sú už dávno preč. Napriek alebo práve kvôli množstvu kozmetických prípravkov a všadeprítomnému znečisteniu prostredia dostáva naša pokožka poriadne zabrať. Pot, prach, chemické látky, slnko, tuhé mrazy, neustále atakujú jej vzhľad a štruktúru.
Dnešná doba je často spájaná s kultom fyzickej krásy a dokonalosti. Sme s ním konfrontovaní pri sledovaní reklamných pútačov po ceste do práce alebo pri čítaní tlače a sledovaní televízie. Mediálne známe osoby sú pod drobnohľadom. Vždy sa hodnotí každá zmena ich vzhľadu, či nadbytočný kilogram. Mnohí sa so svojimi idolmi identifikujeme a často ste sa aj vy prichytili pri túžobnom pohľade a zhodnotení: „Keby som tak ja mal/a telo ako...“ Budem úprimná, takú postavu nebudete mať nikdy, ale môžete mať tú svoju vlastnú, vyžarujúcu pozitívnu energiu a zdravie.
Každý z nás sa rodí s individuálnymi telesnými predispozíciami a je už len na nás, ako s nimi naložíme. Optimálna telesná váha a kondícia skvalitňujú náš život, znižujú riziko ochorení, pozitívne vplývajú na naše sebavedomie a vlastný pocit z nás samých. V štúdiách niektorých odborníkov na výživu a zdravie sa spomína známy princíp 80/20. Ak ste o ňom ešte nepočuli, je to tzv. Paretovo pravidlo – 80 % výsledného efektu je tvorené 20 % našich aktivít. Je univerzálne aplikované do oblasti obchodu, matematiky, osobného života, ba dokonca aj biológie. 20 % z tehotenstva je plod vo veľmi dôležitej fáze - nebudeme však zabiehať do detailov. Jednoducho povedané, len malá časť toho, čo robíme, je zodpovedná za veľkú časť dôsledkov našich činov. Ale čo si predstaviť pod tou malou časťou...
Pojem obehová sústava je nám všetkým jasný. Predstavíme si pod ním naše neúnavné srdce a cievny systém prenášajúci krv z a do tkanív. Menej ľudí si však spomenie, že v našom tele existuje aj ďalší paralelný „potrubný“ systém. Odstraňuje splodiny látkovej premeny v bunkách, proteíny, prebytočné tekutiny, vírusy a baktérie. Táto „čistička“ nášho tela – lymfatický systém – akumuluje tekutiny a odpadové látky z medzibunkového priestoru, filtruje ich a očisťuje.
S príchodom leta sa tešíme na slnečné lúče a zo skríň vyťahujeme naše obľúbené šaty, sukne a plavky. Niektoré z dám však pozerajú do zrkadla so zármutkom, ako sa jej len zbaviť, nočnej mory celulitídy. Starý známy pohľad na nevzhľadnú kožu pripomínajúcu pomaranč ženy trápi odjakživa. Nahromadený tuk deformuje tkanivá kože a problém je na svete. Celulitída je výsledkom nadmerného ukladania tuku v špecifických oblastiach tela ako boky, zadoček a stehná – všetko miesta, ktoré neuniknú pozornosti pri letných dňoch v plavkách. A keďže majú ženy v tele väčšie percento telesného tuku ako muži, máme tu smolu, že celulitída sa u nás vyskytuje oveľa častejšie. Výskumy dokonca poukazujú na to, že až 90 % žien má nejakú formu celulitídy. Leto sa ešte poriadne nezačalo, ešte stále máte šancu zakročiť. Poradíme vám niekoľko tipov, ako sa zbaviť frustrujúcej pomarančovej kože.
Schudol som 30 kíl. Mám obrovskú energiu do života. Denne sa hýbem. Nie preto, že musím. Moje nové telo si to žiada. Schudnutím sa odštartovala nová etapa v mojom živote. Začal som spoznávať nepoznané. Ale..., pekne od začiatku. Prečítajte si zaujímavý príbeh o chudnutí...
Vyrastala som vo veľkej rodine. Pravidelne v nedeľu sme sa celé široké príbuzenstvo u niekoho z rodiny zišli na obed. Ten sa nikdy nezaobišiel bez veľkého množstva dobrého jedla. Dlhé roky bolo nepísaným pravidlom, že na takúto návštevu každá rodina prinesie niečo zo svojej kuchyne. Väčšinou to boli koláče, torty a rôzne iné sladkosti, ktorým som nikdy nevedela odolať. Tento zvyk som si po svadbe preniesla aj do mojej novej rodiny. Žiaden víkend sa nezaobišiel bez rôznych sladkých dobrôt. Tých sa na stole nakopilo vždy dostatok na celý týždeň. Pravidelne som športovala, až kým sa mi nenarodil prvý syn, takže s postavou som problém nemala.
Muža s prezývkou „Mitch“ pre svoju podobu s Michelin Manom odpísala jeho vlastná manželka priamo pri konzultačnom sedení. Teraz schudol viac ako 63 kilogramov. Rob „Mitch“ Jones oslavuje úžasný obrat vo svojom živote po tom, čo bol vyhlásený redukčným programom ako Slimmer roka 2012.
Zásady správnej životosprávy
» dodržujte pravidelnosť v stravovaní, t.j. jedzte minimálne 5x denne v malých množstvách – naštartujete si tým správne fungovanie metabolizmu
» váš jedálniček by mal byť pestrý, plnohodnotný a hlavne vyvážený
Noviny a časopisy opakovane publikujú mýty o diétach. Naše redukčné programy sa ich vždy snažil podľa možností uviesť na pravú mieru. Súhrn tých najzaujímavejších je uvedený nižšie. Naše poďakovanie patrí denníku Daily Mail za povolenie tento článok publikovať.