+421 (0)911 308 828         Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Noviny a časopisy opakovane publikujú mýty o diétach. Naše redukčné programy sa ich vždy snažil podľa možností uviesť na pravú mieru. Súhrn tých najzaujímavejších je uvedený nižšie. Naše poďakovanie patrí denníku Daily Mail za povolenie tento článok publikovať.

Mýtus

Ak budete jesť neskoro v noci, priberiete.

Nedávne experimenty v Human Nutrition Research Centre preukázali, že ľudia, ktorí jedli hlavné jedlo o 20:00, spálili úplne rovnaké množstvo kalórií ako ľudia, ktorí zjedli hlavné jedlo na obed.

Fakt

Pitie pred večerou povzbudzuje chuť do jedla.

Väčšina diét odporúča vyvarovať sa alkoholu, pretože má vysoký obsah kalórií. Nedávno sa ukázalo, že pre ľudí na diéte je ešte zradnejší, ako sa pôvodne predpokladalo. Holandskí vedci urobili prieskum na 40 mužoch a ženách pri ktorom odhalili, že tí, ktorí si 30 minút pred jedlom dali alkoholický nápoj, jedli rýchlejšie a prijali tak v potrave viac kalórií.

Mýtus

Ľudia majú nadváhu kvôli pomalému metabolizmu.

Pomalý metabolizmus bohužiaľ nie je žiadnym ospravedlnením pre nadváhu. Nedávne štúdie v skutočnosti preukázali, že obézni ľudia majú rýchlejší metabolizmus a spaľujú viac energie ako štíhli ľudia jednoducho preto, že je to nutné k chodu ich tela. Neexistuje ani jeden prípad obézneho človeka s výrazne pomalým metabolizmom.

Fakt

Chudnutím sa "hlúpne".

Štúdie preukázali, že existuje súvislosť medzi chudnutím a psychickou výkonnosťou. K zníženiu pracovnej kapacity pamäte dochádza preto, že mozog človeka na diéte je natoľko zaneprázdnený chudnutím, že iné mozgové pochody už nestíha.

Mýtus

Obezita je geneticky daná.

Len 1 % obéznych ľudí z toho môže viniť svojich rodičov. Epidémia obezity je ďaleko viac spôsobená sedavým životným štýlom a štýlom stravovania bohatým na energiu a tuky.

Fakt

Ak sa stanete vegetariánom, ľahšie schudnete.

Červené mäso obsahuje veľké množstvo nasýtených tukov, takže jeho vynechaním dôjde u človeka k zníženiu príjmu týchto tukov, teda v prípade, že mäso nenahradzujete napríklad sladkosťami či slaninovými chipsami.

Mýtus

Pomocou diéty je možné zmeniť tvar svojho tela.

Ľudia často držia diétu nie preto, že majú nadváhu, ale preto, že nie sú spokojní s tvarom svojho tela. To je ale bohužiaľ strata času. Tvar hrušky bude po diéte len tvarom menšej hrušky. Jediné, čo môže pomôcť, je cvičenie, ktorým sa dá zamerať na tvarovanie konkrétnych partií.

Fakt

Jesť priebežne pomáha schudnúť.

Podľa profesora Johna Blundella, vedúceho katedry Psychobiológie na University of Leeds, jedenie štyroch alebo piatich menších jedál denne môže viesť k tomu, že budú ľudia konzumovať menej kalórií a gramov tukov za deň, ako keď jedia len tri veľké porcie jedla.

Mýtus

Nízkotučné jedlá pomáhajú schudnúť.

Väčšina diét odporúča jesť nízkotučné potraviny. Môže to pomôcť, väčšina z nich však obsahuje iné ingrediencie, ktoré nahradzujú tuky, čo znamená, že počet kalórií – alebo kľúčový faktor rozhodujúci o tom, či po jedle priberiete alebo nie - nakoniec znížený nie je.

Fakt

Paradajkový kečup chráni pred ochoreniami srdca efektívnejšie ako čerstvé paradajky.

Mnoho diét ho odporúča vynechať kvôli vysokému obsahu cukru. Kečup obsahuje látku lykopén, ktorá hrá dôležitú úlohu pri znižovaní rizika ochorenia srdca a niektorých druhov rakoviny. Lykopén sa nachádza v čerstvých paradajkách, ale pre telo je jednoduchšie stráviť ju vo forme kečupu.

Mýtus

Radikálne diéty vždy vedú k prírastku váhy.

Existovala predstava, že pri "jo-jo" diétach dochádza k úbytku svalového tkaniva, vody a tuku len preto, aby sa potom váha znovu nabrala. Štúdie ale preukázali, že tomu tak nie je. Stavba tela zostáva väčšinou behom cyklu chudnutia a priberania váhy rovnaká.

Fakt

Ľudia, ktorí držia diétu žijú dlhšie.

Je preukázané, že nízkokalorická, ale zároveň nutrične vyvážená diéta dokáže dramaticky spomaliť proces starnutia. V rámci experimentu Biosféra 2 v Arizone podstupovalo 8 ľudí diétu s príjmom 1800 kalórií za deň, s dôslednou reguláciou živín a vitamínov. Po dvoch rokoch došlo pri týchto "pokusných králikoch" k predĺženiu života v niektorých prípadoch až o 50 %.

Mýtus

Cvičenie vás núti jesť viac.

Ľudia sa často vyhýbajú cvičeniu práve kvôli tejto výhovorke. Výskum však ukázal, že po 20 minútach cvičenia títo ľudia nejedia o nič viac ako ľudia, ktorí nerobili nič. Jediný rozdiel bol v tom, že tí, ktorí cvičili, mali pocit, že jedlo chutí lepšie.

Fakt

Vypiť každý deň minimálne 2,5 litra vody pomáha chudnúť.

Nielenže voda vyplavuje z tela nečistoty, ale vypitie pohára vody 30 minút pred jedlom naozaj pomáha schudnúť. Naplní totiž žalúdok a tým pádom zjete menej.

Fakt

Jedno jablko denne je lepšie než doktor.

Ľudia, ktorí jedia ovocie z mierneho podnebného pásma (ako napríklad jablká) namiesto tropického ovocia, sú vystavení nižšiemu riziku ochorenia srdca. Jablká patria medzi potraviny obsahujúce sacharidy, ktoré majú nízky glykemický index a preto len mierne zvyšujú hladinu cukru v krvi.

logo

Zdravie a krása na dosah v Health&Beauty

    Klinika estetickej medicíny Health&Beauty sa stará o krásu a zdravie svojich klientov a klientiek. Sme moderná klinika na svetovej úrovni s dlhoročnými odbornými skúsenosťami v oblasti chudnutia, modelácie postavy, spevnenia pokožky i tela, liečby celulitídy, formovania kontúr či celkovej regenerácie. Prinášame vám len to najlepšie z oblasti estetickej a korektívnej dermatológie, zdravej výživy, zdravého životného štýlu, redukcie váhy a liečby obezity a metabolického syndrómu. Snažíme sa neustále napredovať, sledujeme najnovšie lekárske a estetické postupy. Našou hlavnou prioritou sú komplexné služby a individuálny prístup v modernom, pokojnom a priateľskom prostredí.  

Adresa

Klinika Health&Beauty

PERLA RUŽINOVA

Kaštieľska 4

821 05 Bratislava

Telefón

+421 (0)911 308 828

E-mail

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

ikona-1 Objednajte sa

 

Facebook