Plánovanie pred otehotnením je veľmi dôležité. Jednoducho povedané, čím zdravšia ste pred otehotnením, tým pravdepodobnejšie je, že budete mať zdravé dieťa. Najlepšie je začať plánovať tehotenstvo s prvou myšlienkou o dieťati.
Prekoncepčné zdravie a zdravotná starostlivosť sa zameriava na veci, ktoré by ste mali podniknúť pred otehotnením a počas tehotenstva, aby ste zvýšili svoju šancu mať zdravé dieťa. Niektorým ženám prípravy vlastného tela na tehotenstvo zaberú pár mesiacov. Niektoré však potrebujú viac ako len pár mesiacov. Ak chcete otehotnieť, vyvážené a zdravé stravovanie je pre vás a vaše bábätko veľmi dôležité. Výživa tehotnej ženy je dôležitá tak z hľadiska ochrany zdravia matky, ako aj z hľadiska optimálneho vývoja plodu. Pre zabezpečenie vývoja plodu bolo zdokumentované, že optimálna váha matky by sa mala pohybovať v rozmedzí BMI 18,5 až 25 kg/m2. V takomto rozmedzí je registrovaných najmenej zdravotných problémov a rizík pre dieťa aj matku. Preto sa odporúča, aby mala žena pred otehotnením minimálne 3 mesiace stabilnú hmotnosť a plnohodnotnú pestrú stravu.
Výber jedál by mal byť založený na vyváženej strave s dostatočným množstvom kalórií, ktoré zabezpečia dostatok energie pre každodenné aktivity. Vyhnite sa diétam, ktoré ochudobňujú stravu o niektorú z hlavných živín, t.j. voda, bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Zdravá strava vám pomôže fungovať najlepšie a dosiahnuť udržanie zdravej telesnej hmotnosti aj počas tehotenstva.
Konzumujte dostatočné množstvo kyseliny listovej pochádzajúcej z rôznych zdrojov potravy alebo výživových doplnkov. Kyselina listová patrí medzi B vitamíny. Ide o vitamín, ktorý má zabezpečiť zdravý vývin mozgu a miechy vášho bábätka. Je veľmi dôležité mať dostatočný prísun kyseliny listovej už pred koncepciou a pokračovať počas tehotenstva minimálne do konca prvého trimestra, teda dovtedy, keď je neurálna trubica dieťaťa vyvinutá, aby sa predišlo poruchám miechy a lebky.
Denne by ste mali prijať minimálne 600 µg kyseliny listovej. Môže pochádzať buď z multivitamínových prípravkov, lepšie však bude, ak svoj jedálniček obohatíte aj o fortifikované cereálie, citrusy, zelenú zeleninu ako špenát, brokolica, kaleráb atď.
Jedzte jedlo bohaté na železo. Železo je počas tehotenstva dôležité v prevencii proti anémii. Avšak vyvíjajúce bábätko potrebuje prijímať veľké množstvo kyslíka, a preto potrebuje veľké množstvo červených krviniek. Dodať telu množstvo železa je možné konzumáciou potravín živočíšneho pôvodu ako napríklad rýb, hydiny, červeného mäsa. Na železo bohaté rastlinné potraviny sú napríklad fazuľa, šošovica, alebo fortifikované cestoviny. Taktiež množstvo raňajkových cereálií je obohatených o železo. Pre lepšie vstrebanie železa je potrebné prijímať dostatok vitamínu C napríklad z citrusového ovocia, melónov, jahôd, brokolice, paradajok, zemiakov, a zelenej a červenej papriky. Nedostatok železa v strave matky sa u plodu prejavuje najčastejšie nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo nedonosenosťou. Najzávažnejšie sa však prejavuje na začiatku tehotenstva, kedy pri nedostatku železa dochádza k častým spontánnym potratom.
Nedostatok vitamínu D sa u matky prejavuje počas tehotenstva znížením minerálnej hustoty kostí plodu, spomalením vývoja plodu, a taktiež nižšou pôrodnou hmotnosťou.