+421 (0)911 308 828         Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Plánovanie pred otehotnením je veľmi dôležité. Jednoducho povedané, čím zdravšia ste pred otehotnením, tým pravdepodobnejšie je, že budete mať zdravé dieťa. Najlepšie je začať plánovať tehotenstvo s prvou myšlienkou o dieťati.

Prekoncepčné zdravie a zdravotná starostlivosť sa zameriava na veci, ktoré by ste mali podniknúť pred otehotnením a počas tehotenstva, aby ste zvýšili svoju šancu mať zdravé dieťa. Niektorým ženám prípravy vlastného tela na tehotenstvo zaberú pár mesiacov. Niektoré však potrebujú viac ako len pár mesiacov. Ak chcete otehotnieť, vyvážené a zdravé stravovanie je pre vás a vaše bábätko veľmi dôležité. Výživa tehotnej ženy je dôležitá tak z hľadiska ochrany zdravia matky, ako aj z hľadiska optimálneho vývoja plodu. Pre zabezpečenie vývoja plodu bolo zdokumentované, že optimálna váha matky by sa mala pohybovať v rozmedzí BMI 18,5 až 25 kg/m2. V takomto rozmedzí je registrovaných najmenej zdravotných problémov a rizík pre dieťa aj matku. Preto sa odporúča, aby mala žena pred otehotnením minimálne 3 mesiace stabilnú hmotnosť a plnohodnotnú pestrú stravu.

Výber jedál by mal byť založený na vyváženej strave s dostatočným množstvom kalórií, ktoré zabezpečia dostatok energie pre každodenné aktivity. Vyhnite sa diétam, ktoré ochudobňujú stravu o niektorú z hlavných živín, t.j. voda, bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Zdravá strava vám pomôže fungovať najlepšie a dosiahnuť udržanie zdravej telesnej hmotnosti aj počas tehotenstva.

Konzumujte dostatočné množstvo kyseliny listovej pochádzajúcej z rôznych zdrojov potravy alebo výživových doplnkov. Kyselina listová patrí medzi B vitamíny. Ide o vitamín, ktorý má zabezpečiť zdravý vývin mozgu a miechy vášho bábätka. Je veľmi dôležité mať dostatočný prísun kyseliny listovej už pred koncepciou a pokračovať počas tehotenstva minimálne do konca prvého trimestra, teda dovtedy, keď je neurálna trubica dieťaťa vyvinutá, aby sa predišlo poruchám miechy a lebky.
Denne by ste mali prijať minimálne 600 µg kyseliny listovej. Môže pochádzať buď z multivitamínových prípravkov, lepšie však bude, ak svoj jedálniček obohatíte aj o fortifikované cereálie, citrusy, zelenú zeleninu ako špenát, brokolica, kaleráb atď.

Jedzte jedlo bohaté na železo. Železo je počas tehotenstva dôležité v prevencii proti anémii. Avšak vyvíjajúce bábätko potrebuje prijímať veľké množstvo kyslíka, a preto potrebuje veľké množstvo červených krviniek. Dodať telu množstvo železa je možné konzumáciou potravín živočíšneho pôvodu ako napríklad rýb, hydiny, červeného mäsa. Na železo bohaté rastlinné potraviny sú napríklad fazuľa, šošovica, alebo fortifikované cestoviny. Taktiež množstvo raňajkových cereálií je obohatených o železo. Pre lepšie vstrebanie železa je potrebné prijímať dostatok vitamínu C napríklad z citrusového ovocia, melónov, jahôd, brokolice, paradajok, zemiakov, a zelenej a červenej papriky. Nedostatok železa v strave matky sa u plodu prejavuje najčastejšie nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo nedonosenosťou. Najzávažnejšie sa však prejavuje na začiatku tehotenstva, kedy pri nedostatku železa dochádza k častým spontánnym potratom. 

Nedostatok vitamínu D sa u matky prejavuje počas tehotenstva znížením minerálnej hustoty kostí plodu, spomalením vývoja plodu, a taktiež nižšou pôrodnou hmotnosťou.

logo

Zdravie a krása na dosah v Health&Beauty

    Klinika estetickej medicíny Health&Beauty sa stará o krásu a zdravie svojich klientov a klientiek. Sme moderná klinika na svetovej úrovni s dlhoročnými odbornými skúsenosťami v oblasti chudnutia, modelácie postavy, spevnenia pokožky i tela, liečby celulitídy, formovania kontúr či celkovej regenerácie. Prinášame vám len to najlepšie z oblasti estetickej a korektívnej dermatológie, zdravej výživy, zdravého životného štýlu, redukcie váhy a liečby obezity a metabolického syndrómu. Snažíme sa neustále napredovať, sledujeme najnovšie lekárske a estetické postupy. Našou hlavnou prioritou sú komplexné služby a individuálny prístup v modernom, pokojnom a priateľskom prostredí.  

Adresa

Klinika Health&Beauty

PERLA RUŽINOVA

Kaštieľska 4

821 05 Bratislava

Telefón

+421 (0)911 308 828

E-mail

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

ikona-1 Objednajte sa

 

Facebook