Zdravé stravovanie pomáha dieťaťu rásť a napredovať. Pomáha v prevencii obezity a iných ochorení, ktoré sú viazané na zvýšenú hmotnosť. Zdravé stravovacie návyky dokážu energiu primerane rozdeliť do celého dňa, zostriť myslenie, a dokonca ustáliť detské nálady.
Kvôli tlaku médií a televíznym reklamám o nezdravom jedle sa môže zdať byť nemožné viesť deti k zdravej strave. Existujú však kroky, ktoré môžete ako rodičia podniknúť, aby ste nenásilnou cestou ukázali deťom, ako jesť zdravo. Vyzdvihovaním dobrých stravovacích návykov môžete vytvoriť pozitívny vzťah vášho dieťaťa k jedlu a dať mu tú najlepšiu príležitosť na rast a zdravý rozvoj.
Výživa pre deti je založená na rovnakých princípoch ako výživa dospelých. Každý potrebuje rovnaký typ živín, avšak deti potrebujú v určitom veku rozdielne množstvá živín, vitamínov a minerálov. Dieťa potrebuje rovnako ako dospelý dostatok zeleniny a ovocia. Pre deti a dorast je vhodná plnohodnotná, vyvážená strava zložená zo všetkých živín, bielkovín, sacharidov, tukov, minerálnych látok a vitamínov. Preto sú pre deti nevhodné typy stravovania, ktoré opomínajú niektorú zo zložiek stravy, alebo nadmerne preferujú jednu zo zložiek na úkor tých druhých. Nevhodná pre deti je vegetariánska, vegánska, makrobiotická strava. Aj príliš sladené, alebo vysmážané tučné pokrmy, ktoré v neskoršom veku vedú k rozvoju rôznych civilizačných ochorení, by mali byť úplne vylúčené z jedálničku dieťaťa. Doplnky výživy by sa v strave detí nemali vyskytovať.
Niekoľko odporúčaní pre pestrú stravu a dobrý zdravotný stav vašich detí:
- Doprajte deťom pestrú a rozmanitú stravu, bohatú na ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny, ryby, hydinu a mliečne výrobky.
- Nenechajte deti prejedať sa. Nemali by však ani hladovať. Jesť by mali pravidelne 5 až 6krát denne. Množstvá by mali byť prispôsobené ich veku, rastu a pohybovej aktivite.
- Každý deň by mali deti dostať kvalitné zdroje bielkovín (hydina, ryby, cereálie).
- Niekoľkokrát denne podávajte mliečne výrobky, najlepšie polotučné.
- Uprednostňujte kvalitné rastlinné tuky a oleje pred živočíšnymi.
- Učte deti striedmosti v konzumácii cukru, sladkostí a sladených nápojov. Sacharidy by mali prijímať hlavne z cereálií.
- Nedosáľajte už hotové pokrmy.
- Naučte deti správnemu pitnému režimu, deti by mali denne vypiť minimálne 1,5 až 2,0 l tekutiny, vo veku 15 až 18 rokov už 2 až 3 l.
- Učte deti zdravému spôsobu života, buďte im príkladom.
- Pravidelne podstupujte zdravotné prehliadky u detského lekára.
Predškolský vek (3 až 6 rokov)
Deti v tomto období života intenzívne rastú, preto potrebujú dostatok mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú vápnik, kvalitné bielkoviny a tuky. V tomto veku sa deti najčastejšie stravujú v škôlkach, tu ich stravovanie ovplyvníte minimálne. Napriek tomu je dobré sa aktívne zaujímať o to, čo vaše deti v skutočnosti v škôlke zjedli, a doma následne doplniť, čo im v strave chýbalo.
- Jedlá by mali byť rozdelené do 5 až 6 denných dávok.
- Najvhodnejším spôsobom úpravy pokrmov je varenie, dusenie, pečenie a zapekanie.
- K dochuteniu pokrmov môžete používať bylinky. Soľ však už po dovarení pokrmu nepridávajte. Dieťa by si tak ľahko navyklo prijímať slané potraviny.
- Sledujte pitný režim, deti by mali vypiť v tomto veku viac než 1 liter tekutín za deň. Medzi prijímané tekutiny by mali patriť neperlivé stolové vody, riedené ovocné džúsy, ovocné, zelené a bylinkové čaje a taktiež mliečne nápoje.
Mladší školáci (7 až 10 rokov)
V tomto období deti rastú pomalšie. To znamená, že energetický príjem sa výrazne nezvyšuje oproti predchádzajúcemu obdobiu života. Avšak záleží na fyzickej aktivite dieťaťa. Pokiaľ sa vaše dieťa stravuje v školskej jedálni alebo v školskom bufete, je veľmi dôležité ho v ďalšom stravovaní ovplyvňovať doma. V prvom rade môžete ovplyvniť raňajky, desiatu, a popoludňajšie stravovanie. Pokiaľ má vaše dieťa v školskej jedálni možnosť vybrať si z niekoľkých pokrmov, usmerňujte ho v čo najzdravšom výbere.
- Deti by mali jesť 5krát denne. Nemali by ste zabúdať pribaliť deťom do školských tašiek desiate a olovranty, s obsahom ovocia a zeleniny.
- Vypiť by mali denne aspoň 1,5 l až 2 litre tekutín. Dostatok tekutín udrží ich pozornosť a bystrosť počas vyučovania.
Starší školáci (11 až 15 rokov)
Okolo 12. roka života sa deti nachádzajú v období tzv. rastového skoku, preto môžu mať zrazu potrebu jesť oveľa viac ako zvyčajne. Dieťa, ktoré športuje, môže mať ďaleko vyššiu energetickú potrebu ako dospelý pracujúci v kancelárii.
Okrem vápnika a fosforu dôležitých pre rast kostí, potrebujú predovšetkým dievčatá dostatočné množstvo železa a vitamínu B12.
Dospievajúci (16 až 18 rokov)
Jedálniček dospievajúcich sa už nemusí výrazne odlišovať od jedálničku dospelých. Rozhodne by mali naďalej dbať na zásady zdravej výživy, aby ich strava bola pravidelná bez nadmerného množstva jednoduchých sacharidov a tukov s nevhodným zložením. Mnohé dievčatá v tomto veku, ale aj mladšie, držia najrozličnejšie diéty, aj napriek tomu, že ich hmotnosť nie je vysoká. Tým sa vystavujú rôznym problémom ako strata menštruácie, anorexia, bulímia, rýchlymi a prudkými výkyvmi váhy.
- Pretože deti v tomto období života stále rastú, mali by prijímať dostatočne pestrú stravu, ktorá obsahuje všetky živiny, minerálne látky a vitamíny.
- Množstvo vlákniny by malo byť v podstate zhodné s množstvom vlákniny pre dospelého človeka (30 - 50 g denne).
- Pretože deti v tomto veku sú už skoro dospelé, mala by byť ich strava zameraná aj preventívne proti určitým ochoreniam.