+421 (0)911 308 828         Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Každá žena v určitom veku prichádza do prechodu. So zmenou hormonálneho prostredia môže dôjsť k mnohým nepríjemným vedľajším účinkom pre telo aj dušu, ktoré sa u každej ženy prejavujú rôznou intenzitou. K typickým telesným prejavom, ako sú návaly tepla, potenie, bolesti hlavy a poruchy spánku, sa môžu pridružiť aj psychické problémy. Napríklad podráždenosť, vyčerpanosť a zmeny nálad. Nedostatok estrogénu môže mať vážne následky pri metabolizme tukov a stavbe kostí.

S pribúdajúcim vekom je čím ďalej ťažšie zbaviť sa nadbytočných kilogramov a čím ďalej jednoduchšie ich nabrať. Nadváha po skončení menopauzy môže viesť k vysokej hladine cholesterolu a nárastu škodlivých tukov v krvi, zvýšeniu krvného tlaku, zvýšeniu rizika vzniku niektorých druhov rakoviny, zhoršeniu problémov s kĺbmi a k cukrovke. Vyvážená strava je riešením týchto problémov.

Najlepšia rada pre obdobie menopauzy znie – jesť rozmanitú stravu. Zdravá, výživná strava pomôže podporiť zdravie počas menopauzy a taktiež celkový zdravotný stav. Budete tak mať istotu, že svojmu telu dávate všetky potrebné živiny. Aby bolo vaše jedlo čo najchutnejšie a zároveň čo najvýživnejšie, mali by ste jesť pokrmy, ktoré si samy pripravíte z čerstvých surovín.

Potraviny rastlinného pôvodu, ktoré obsahujú izoflavóny (rastlinné estrogény) pracujú v tele ako slabá forma estrogénu. Z toho dôvodu, sója môže pomôcť zmierniť príznaky menopazy. Izoflavóny pomáhajú znížiť aj hladinu cholesterolu v krvi a uľavujú od návalov tepla. Izoflavóny možno nájsť v potravinách ako tofu a sójové mlieko, ľanové semienka, sezamové semienka, zeler, rebarbora.

Sójové produkty a tofu je vhodné konzumovať s potravinami bohatými na vápnik, horčík, a potravinami bohatými na vitamín E, ako napríklad za studena lisovaný olivový olej, listová zelenina, orechy, či mandle. Podobne môže pomôcť dostatočný príjem minerálov a potravín bohatých na vlákninu, najmä v podobe vlákniny. Ženy trpiace návalmi by si mali do jedálnička pridať morské riasy. Morské trávy obsahujú veľké množstvo minerálnych látok, ktoré pri nadmernom potení ženy strácajú potom.

Počas menopauzy je dôležité dodržiavať pitný režim. Pitím sa nahradzujú tekutiny stratené počas potenia a dostatočný pitný režim môže dokonca zabrániť nástupu návalom.
Rovnako dôležité sú potraviny, ktorým je potrebné sa vyhýbať, ak chcete predísť návalom tepla. Ide napríklad o kofeín, alkohol, cukor, nekysnuté mliečne výrobky, nadmerný prívod živočíšnych bielkovín. Tieto potraviny môžu spôsobiť mierne zmeny nálad až neznesiteľné návaly tepla.

Je známy aj vplyv fajčenia na zvýšenie frekvencie návalov, preto je vhodné zanechať tento zvyk. Dobrou správou je však, že môžete mať svoje návaly pod kontrolou. Je potrebná úprava životného štýlu a úprava stravovania.

logo

Zdravie a krása na dosah v Health&Beauty

    Klinika estetickej medicíny Health&Beauty sa stará o krásu a zdravie svojich klientov a klientiek. Sme moderná klinika na svetovej úrovni s dlhoročnými odbornými skúsenosťami v oblasti chudnutia, modelácie postavy, spevnenia pokožky i tela, liečby celulitídy, formovania kontúr či celkovej regenerácie. Prinášame vám len to najlepšie z oblasti estetickej a korektívnej dermatológie, zdravej výživy, zdravého životného štýlu, redukcie váhy a liečby obezity a metabolického syndrómu. Snažíme sa neustále napredovať, sledujeme najnovšie lekárske a estetické postupy. Našou hlavnou prioritou sú komplexné služby a individuálny prístup v modernom, pokojnom a priateľskom prostredí.  

Adresa

Klinika Health&Beauty

PERLA RUŽINOVA

Kaštieľska 4

821 05 Bratislava

Telefón

+421 (0)911 308 828

E-mail

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

ikona-1 Objednajte sa

 

Facebook