+421 (0)911 308 828         Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Aj vaša koža starne? Spomaľte to...

Koža je prvou bariérou a kontaktom s okolitým svetom. Pokiaľ netrpíte nejakým závažným kožným alebo alergickým ochorením, dermatológa pravdepodobne nenavštívite ani raz v živote. Podobne to je aj so starostlivosťou o kožu v mladom veku. S pribúdajúcimi rokmi sa na nej začínajú odzrkadľovať všetky defekty a poškodenia získané počas nášho života. Pohľady do zrkadla už nie sú to, čo pred rokmi. V spoločnosti posadnutej mladosťou, ženy, ale aj muži vyhľadávajú prípravky a procedúry, ktoré zvrátia alebo aspoň zastavia to, čomu sa nikto z nás nevyhne. Ako zdravá a silná osobnosť sa s tým určite pomerne rýchlo vyrovnáte, prečo však nevyužiť možnosti, ktoré sa ponúkajú?

Mnoho zmien na koži vzniká ako dôsledok pôsobenia slnečného žiarenia. Paradoxne, to čo život dáva, to ho môže aj vážne poškodzovať. „Photoaging" (foto-starnutie) je pomerne nový termín, zavedený v polovici 80-tych rokov minulého storočia. Pre vedcov a lekárov však vplyv slnka na kožu nie je neznámy. Už v 19. storočí zaregistrovali závažné rozdiely na pokožke tváre u farmárov a námorníkov, ktorí väčšinu svojho života trávili v prírode, trvale exponovaní slnečnému žiareniu, v porovnaní s pracujúcimi v interiéroch.

Existuje niekoľko známok, podľa ktorých rozoznáme poškodenie spôsobené slnkom a regulárne starnutie pokožky. Ak je vaša koža nepravidelne pigmentovaná, so svetlými, či tmavými miestami, suchá, sinavá, voľná, prípadne pozorujete hlboké vrásky a nahromadenia drobných krvných kapilár, cievok (tzv. teleangiektázie, ktoré však niekedy bývajú aj vrodenou poruchou), jedná sa o poškodenie slnkom. Chronologické prirodzené starnutie kože je zase charakterizované jemnými vráskami, ohraničenými plôškami s rohovatením, benígnymi novotvarmi vo forme rôznych znamienok. Ak by sme kožu sledovali cez mikroskop, zaregistrovali by sme jasný rozdiel. Pri starnutí kože sa stenčujú jej vrstvy, klesá počet buniek - fibroblastov, a tým pádom aj množstvo kolagénu, ktorý je základným stavebným blokom našej pokožky. U foto-starnutia môže byť najvrchnejšia časť pokožky naopak zhrubnutá, prípadne výrazne poškodená.

Odpoveď na otázku, prečo my a naša koža starneme, je jednoznačná - poškodzujeme naše bunky a priamo ich jadro - DNA. Starnutiu nezabránime, môžeme ho však ovplyvniť a spomaliť. Faktorov, ktoré sa na ňom podieľajú, je mnoho. Či už je to UV žiarenie, voľné radikály vznikajúce v tele, fajčenie, nezdravý životný štýl, znečistené životné prostredie. Naša koža za nás „schytá" takmer všetko a často sa náš zdravotný stav odzrkadlí najprv na jej vzhľade.

Možností ako ju chrániť je mnoho a veríme, že o ich dôležitosti ani na chvíľu nezapochybujete - vyhýbate sa najsilnejšiemu slnečnému žiareniu, používate ochranné prostriedky, kozmetiku a prípravky s UV filtrom. Špecifický prístup si však už vyžaduje náprava napáchaných škôd, kde musíme vyhľadať pomoc odborníkov. Našťastie, veda tu ponúka mnoho možností, ako pokožku omladiť a zreparovať. Stačí si len vybrať zo širokého spektra vitamínových prípravkov, ktoré majú antioxidačný účinok, kolagénových preparátov, ktoré stimulujú tvorbu tohto proteínu v koži. V súčasnosti si mimoriadnu popularitu celosvetovo získala výplňová aplikácia hyaluronátu. Samozrejme, svoje miesto tu majú aj laserové metódy a intenzívne pulzné svetlo. Na pomoc pri reparovaní kože možno použiť našu vlastnú servisnú linku - vlastné krvné bunky a sérum, preto sa táto terapia nazýva aj príznačne Drakulová terapia. Môžeme sa za ňu poďakovať stomatológom, ktorí ju ako prví aplikovali pri ošetrení ďasien.

Procedúr a metód na ošetrenie pokožky je nespočetné množstvo, nezabúdajte však, že tou najlepšou metódou je prevencia.

logo

Zdravie a krása na dosah v Health&Beauty

    Klinika estetickej medicíny Health&Beauty sa stará o krásu a zdravie svojich klientov a klientiek. Sme moderná klinika na svetovej úrovni s dlhoročnými odbornými skúsenosťami v oblasti chudnutia, modelácie postavy, spevnenia pokožky i tela, liečby celulitídy, formovania kontúr či celkovej regenerácie. Prinášame vám len to najlepšie z oblasti estetickej a korektívnej dermatológie, zdravej výživy, zdravého životného štýlu, redukcie váhy a liečby obezity a metabolického syndrómu. Snažíme sa neustále napredovať, sledujeme najnovšie lekárske a estetické postupy. Našou hlavnou prioritou sú komplexné služby a individuálny prístup v modernom, pokojnom a priateľskom prostredí.  

Adresa

Klinika Health&Beauty

PERLA RUŽINOVA

Kaštieľska 4

821 05 Bratislava

 

Telefón

+421 (0)911 308 828

E-mail

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

ikona-1 Objednajte sa

Facebook